Kiállításfotó - könyvszekrény a Műbarátok 1905. évi kiállításán, Körösfői Kriesch Aladár terve után

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 3613
Készítés ideje:
1905
Készítés helye: Budapest
Anyag: papír
Technika: fekete-fehér fotó; kartonra kasírozott
Méretek:
magasság: 22,7 cm
szélesség: 16,8 cm

Körösfői Kriesch Aladár – Nagy Sándor mellett a Gödöllői Művésztelep másik vezetője – ruhásszekrényét a Műbarátok Körének 1905. évi tavaszi kiállításán mutatta be. A gödöllői művészek alkotásaikban elsősorban a népi-paraszti bútorformákat, díszítőmotívumokat alkalmazták. A ruhásszekrény azonban nem illeszkedik ebbe a sorba – az alkotó fantázia szertelen áradásának példája. Az ívelt oldalú, felül ismét kiszélesedő formát az ajtók három részre tagolták. A két oldalsó ajtót háromszög alakú fémveretek, a zsanérokat hangsúlyozó kerek elemek és nagyméretű zárpajzsok díszítették. A szekrény központi része alul kétajtós volt, felül félkörívesen záródó üvegezett ajtók helyezkedtek el. Ezeket az üvegre helyezett, talán stilizált virágokat ábrázoló, nagyméretű, az egész ajtón végigfutó fémveret borította. A díszítés emlékeztet Rippl-Rónai Józsefnek az Andrássy-ebédlő tálalószekrényein alkalmazott fémvereteire. A sötét és világos színek kontrasztja játékos hangulatot adott, a veretek világos foltjai hangsúlyozták a bútor szerkezeti elemeit.

A szekrényt felül félkörökből kialakított, visszafogottan faragott párkány zárta le, a központi ajtók azonban belevágtak ebbe a párkányba, s a szekrény zárólapjáig emelkedtek. 1909-ben A Ház című folyóirat, a Gödöllőiek Nemzeti Szalonban rendezett kiállításához kapcsolódva, mint Bárczy István fogadószobájának szekrényét közölte. A tárgy elpusztult vagy lappang.

A szekrény a kiállításon a műteremként berendezett szobában állt, amelyről négy további fényképfelvételt őriz az Iparművészeti Múzeum Adattára (FLT 4757, 4758, 4759, 26176).

Irodalom

  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 73.
  • Szerk.: Fittler Kamill: A műbarátok kiállítása. Magyar Iparművészet VIII. évfolyam, 8. (1905). Magyar Iparművészeti Társulat, Budapest, 1905. - 198-208:202.(képpel) (Szentiványi Gábor)