Kiállításfotó - királyi fogadóterem trónemelvénnyel a millenniumi kiállítás történelmi főcsoportjának épületében

Adattár - Fényképgyűjtemény

Leltári szám: FLT 4982
Alkotó:
Alpár, Ignác (1855 - 1928) / építész
Weinwurm, Antal (1845 - 1925 k.) / fényképész
Készítés ideje:
1896
Készítés helye: Budapest

Az 1896-os millenniumi kiállítás történelmi főcsoportjának épületeit Alpár Ignác tervezte. Az ún. románkori épületegyüttes földszintjén királyi lakosztályt alakított ki, melyet részletesen ismertetett a Magyar Mérnök- és Építészegylet Közlönyének 1897. évi számában:

"A történelmi főcsoport épületeit a honfoglalás óta dívott három styliránynak megfelelően három csoportban létesítettem. [...] A kaputól balra az Árpádkori románcsoport van. Ez az épület egy kolostor-udvar körül csoportosul és magán hordozza az Árpádok korában hazánkban volt szerzetesrendi épületek jellegét és elrendezését. [...] Az udvartól balra eső épületrészben a régi kolostorok elrendezésének megfelelően a szerzetesek lakószobái és a praelatura utánzásaként kisebb szobákat építettem, amelyekben a külön királyi pavilont pótló királyszobák találtak helyet, engedve annak az intenciónak, hogy az ezeréves ünnepélykor Ő felségének a kiállítás területén olyan szobái legyenek, mint amilyenekben, ideális föltevés szerint, az első magyar király Szt. István lakott ezeket a szobákat román stylusban képeztem ki. […] A királyi lakosztályt egy előszoba, váróterem, fogadó-, dolgozó szoba és egy toilette alkotta. Az összes helyiségek belső kiképzése, valamint az azokban levő összes bútorzat ugyancsak terveim szerint készült s különösen tekintetbe véve azt a nagyon is rövid időt, amely ezeknek az elkészítésére rendelkezésre állott, a magyar kézműiparnak kiváló fejlettsége mellett tanúskodik. [...]

A váróterem egyoldalt az előszobából nyílik, másoldalt a kolostor-udvarból közvetlenül közelíthető meg. Tizenegy méter hosszú, hat és fél méter széles, négyszögű, magas helyiség ez. Egyik hosszú falán három nagy ablakon át a ragyogó gazdagságban színes világosság szűrődik be. Roth Miksa üvegfestő készítette a három ablakot, melyek a királyi lakosztályban és a kápolnában lévő üvegfestésű ablakokkal együtt fényesen hirdetik művészi tudását és műintézetének munkabírását. A terem mennyezetét gerendákból képezett fiókokra osztottam, melyek váltakozó gazdag festést és aranyozást kaptak. A falak simák és felső részükben színes hézagolásúak, alsó részükre pedig mintegy két méter magasságban érdekes tengerzöld színű szövet van kifeszítve. Az ablakfal egész hosszában podium s azon ülő pad húzódik el ezzel szemben Langer Ignácz szobrász készítette és a kiállítás céljára átengedett trónus talált helyet, amelyen kívül egy nagy asztal és 12 alacsony szék alkotta a további bútorzatot. A terem mennyezetéről lefüggő gazdag veretes csillárt a Marton Lajos és fia cég a pozsonyi virágvölgyi templom számára készítette és engedte át a királyszobák bebútorozására. A terem két keskeny falán gazdagabb kiképzésű ajtókat találunk, amelyek közül az egyiket francia-román, a másikat pedig olasz-román stylben képeztem ki."

Irodalom

  • Alpár Ignác: Az ezredéves országos kiállítás történelmi főcsoportjának épületei. Magyar Mérnök- és Építészegylet Közlönye, 31. (1897). 1897. - 153-166.