Karosszék - az ún. Mesélő-garnitúra része

Bútorgyűjtemény

Leltári szám: 98.157.2
Alkotó:
ismeretlen / kivitelező
Toroczkai Wigand, Ede (1869 - 1945) / tervező
Készítés ideje:
1912 körül
Készítés helye: Magyarország
Anyag: tölgyfa
Technika: faragott; háncsfonatos kárpitozás
Méretek:
szélesség: 83 cm
mélység: 67 cm
magasság: 89 cm

Toroczkai Wigand Ede művészetére a népi bútorformák és díszítőmotívumok mellet a magyar mese- és mondavilág is mély hatást gyakorolt. Játékos, mesélő kedvét mutatja az a garnitúra, melyet saját lakásába tervezett.

Az asztal (ltsz: 98.159) kerek lábai egy központi fémtengelyen elforgathatók, a lap lehajtható, így az asztal összecsukható. Két lábát faragás díszíti: szerelmespár, illetve komor király alakja látható. Az asztallapon kerek mezőkben vésett állatfigurák és "Vót eccö egy királ" felirat, mely a népmesék kezdetét idézi.

A támlásszékek (ltsz. 98.158) ácsolt szerkezetű darabok, a nyolcoldalú lábak bonyolultan illeszkednek a trapéz alakú ülőlaphoz. A pajzs alakú támlát egy-egy csap rögzíti az ülőlaphoz, felül két lefelé néző állatfej és egy áttört fogónyílás kapott helyet.

A karosszékek központi motívuma subában ábrázolt pásztor alakja. A támla közepén álló figura mellett kerek és ívelt áttörések, felette, a támla tetején járomív, melyet középen faragott kosfejek, oldalt bivalyfejek díszítenek. A támlát az egyenes hátsó lábak folytatásába illesztették. Az első lábak is egyenesek, de az ülőlapnál megtört szögben, faragott kapaszkodóban folytatódnak. A karfa lapos és egyenes, az ülőlap háncsfonattal készült. A berendezéshez ládapad tartozik, mely a karosszék támláját ismétli, megkétszerezve.

A bútorok feltűnnek Toroczkai Wigand Hímes udvar (1916) című könyvének "Tűzhelyünk körül" című fényképén. Az asztal fotója - élénkvörös jávorfából, aranyozott részletekkel - és a karosszék vázlata szerepelt Architectúra című könyvében (1936) is. Az Iparművészeti Múzeumban őrzött garnitúra és a magántulajdonban lévő pad azonban tölgyfából készült.

Toroczkai Wigand garnitúrájából két karosszék és egy asztal 2012-ben a párizsi Musée d'Orsay gyűjteményébe került (ld. itt és itt).

Irodalom

  • szerző: Vadas József: A magyar iparművészet története. A századfordulótól az ezredfordulóig. Corvina Kiadó, Budapest, 2014. - 36. kép
  • Somogyi Zsolt: A magyar szecesszió bútorművészete. Corvina Kiadó, Budapest, 2009. - Nr. 65.
  • Keserü Katalin: Toroczkai Wigand Ede. Holnap Kiadó, Budapest, 2007. - 56.
  • Szerk.: Dózsa Katalin: Az áttörés kora. I-II. Bécs és Budapest a historizmus és az avantgárd között (1873-1920). Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2004. - Nr. 5.6.32.
  • Szerk.: Szilágyi András: New Aquisitions, 1998. Ars Decorativa, 18. (1999). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - 201-203. (Batári Ferenc)