Váza - falusi jelenettel (vándorzenészek)

Kerámia- és üveggyűjtemény

Leltári szám: 57.85.1
Alkotó:
Pálinkás, Béla (1880 - ?) / dekortervező és festő
Gyár / műhely: Fischer Emil (1863-1937) kerámiagyára (Budapest)
Készítés ideje:
1903
Készítés helye: Budapest
Jelzés: masszába nyomott FISCHER EMIL BUDAPEST 486 (formaszám), máz
alatt feketével bélyegzett márkajelzés F E, felette korona, alatta MADE
IN HUNGARY, oldalt Handpainted.
Anyag: mésztartalmú keménycserép (kőedény)
Technika: levonóképes színesen megfestett díszítés; máz alatt színesen festett; öntött
Méretek:
magasság: 54,5 cm
szájátmérő: 9,7 cm
talpátmérő: 14,8 cm
Egyenes kerek talp, tojásdad test, magas, összeszűkülő, hengeres nyak, csészeforma öblös száj. Kétoldalt a test alsó harmadáról induló, elágazó, a vállra visszakanyarodó, illetve a nyakhoz kapcsolódó négyzetes keresztmetszetű fül. A fület és a szájperemet barna csík kereteli. A nyakon négy előnyomott, kék, zöld, sárga bogáncs-szál. A vázatesten körben falusi utca téli képe látható, egyik oldalon három vándorzenész bandukol fázósan, nagykabátban, hegedűvel, illetve nagybőgővel, másik oldalon férfialak, kezében vándorbot, hátán gyűjtögető zsákja. A falusi jelenet előadásmódja, a hatásosan jellemzett figurák, a fekete kontúrvonalas, leegyszerűsített rajz, a plakátszerű lokális színezés újszerű volt a magyar kerámiaművészetben. A cserép anyaga adja a fehér alapszínt, amelyhez világoskék és lila, sárga és erőteljesen barna színeket társítottak. A modell feltehetően szerepelt az Iparművészeti Múzeum 1903. évi karácsonyi kiállításán. Pálinkás Béla és a Fischer gyár együttműködését ez alkalommal említik meg először, igen elismerően. Ilyen vázát láthatunk az 1906. évi milánói kiállítás archív fotóin is. Párdarabját őrzi a BTM Kiscelli Múzeuma (ltsz. Ip. 87.2), közölve: Németh 1990, Nr. 12.

Irodalom

  • Szerk.: Dózsa Katalin: Az áttörés kora. I-II. Bécs és Budapest a historizmus és az avantgárd között (1873-1920). Budapesti Történeti Múzeum, Budapest, 2004. - Nr. 3.2.64.
  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 9.130. (Csenkey Éva)
  • Csenkey Éva: A magyar szecesszió kerámiaművészete. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1985. - Nr. 130.