Kárpit - Sasok a hős sírja felett (Kopjafák)

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 15496
Alkotó:
Frey, Rózsa (1887 - 1975) / kivitelező
Körösfői Kriesch, Aladár (1863 - 1920) / tervező
Készítés ideje:
1918
Készítés helye: Gödöllő
Jelzés: középen lent: FR-KKA
Anyag: gyapjú
Technika: gobelin technikával szövött
Méretek:
magasság: 234 cm
magasság: 245 cm
szélesség: 90 cm
sűrűség (felvető): 6/cm
A kárpit előterében falusi temető, melynek közepén szalagokkal díszített, frissen állított kopjafa áll. A háttérben szelíd lankák mögött kalotaszegi fatornyos templom látszik. A kárpit felső kétharmadát a felhőfoszlányokkal borított égbolt tölti ki, s a magasban a sír felett őrködő óriás sasmadarak. A jelképes ábrázolás, a komor - barna, acélszürke, kék, kékesszürke - színek a világháború elvesztésének baljós előérzetét, a vereség és összeomlás sorscsapásszerű, tragikus következményeit sejtetik. A kárpit kerete a kopjafák faragásaira emlékeztető, geometrikus motívumok ismétlődéséből áll. A gödöllői művészek tudatosan merítettek az erdélyi népművészet forma- és motívumkincséből. A fatornyos templomok, fafaragások, erdélyi varrottasok, bokályok olyan népi tárgykultúrát őriztek ezen a területen, melynek újrafelfedezésével a szecesszió nemzeti irányzatának megteremtése vált lehetővé.

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András, Horányi Éva: Szecesszió. A 20. század hajnala. (Az európai iparművészet korszakai.). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1996. - Nr. 9.24 (László Emőke)
  • Szerk.: Lovag Zsuzsa: Az Iparművészeti Múzeum. (kézirat). Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1994. - Nr. SZ/26.
  • László Emőke: Képes kárpitok az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. II. Európai és magyar kárpitok a 19. sz végétől a II. világh.ig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1989. - Nr. 15.