Négyajtós emeletes szekrény alsó része

Bútorgyűjtemény

Leltári szám: 71.29.1
Készítés ideje:
1550 KÖRÜL
Készítés helye: Magyarország
Anyag: diófa; fenyőfa; haboskőris; jávorfa (juharfa); lucfenyő; ónozott vas; szilvafa
Technika: berakott díszítés; tusfestés
Méretek:
magasság: 131 cm
szélesség: 167 cm
mélység: 77 cm

A szekrény felsőrésze elveszett. Lefedésének kiképzése elárulja, hogy az egykori felsőrész ugyanúgy volt beillesztve az alsó szekrénytestbe, mint az alsórész a zsámolyba, vagyis mintegy 20 mm-es mélyedést kellett lefedni.

Az ajtóban két szimmetrikus ideál-architektúrát látunk, távlati hatást keltő vedutát. A kép mélységét fokozza a térben ábrázolt kockakövezet. A zsámolyban lévő két fiókon, az oldalsó pilasztereken és ajtókon mértanias díszítősávok. Az oldalakon berakott négyzetes fenyőfa keretben sablonnal festett geometrikus minta, rombuszhálós tusfestés. A fogsoros párkányon nyugvó, jelenleg hiányzó felsőrész az alsóval azonos kialakítású volt. Hasonló berakott díszítése van az Iparművészeti Múzeum egy ládájának (ltsz. 64.100).

Irodalom

  • Batári Ferenc, Vadászi Erzsébet: Bútorművészet a gótikától a biedermeierig. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2000. - p. 30., Nr. 3.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 352.
  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 65. kép
  • Szerk.: Radocsay Dénes, Farkas Zsuzsanna: Az európai iparművészet remekei. Száz éves az Iparművészeti Múzeum. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1972. - Nr. 109.