Leánykaruha - a boldvai református templom kriptájából

Textil- és viseletgyűjtemény

Leltári szám: 76.265.1-10
Készítés ideje:
16. SZÁZAD VÉGE
Készítés helye: Magyarország
Anyag: atlaszselyem; csipke
Technika: hímzett
Méretek:
hosszúság: 30 cm
hosszúság: 28 cm
derékbőség: 68 cm

Alapszövete egykor vörös, ma barna ötfonalas láncatlasz, anyaga selyem. Díszítése nyírott láncbársonyra varrott, ezüstfonalas négyszálas fonású vert csipke. A párta nyírott selyembársony szalagját igazgyöngyös, bouillonhímzés és beágyazott zománcos filigrános aranyboglárok díszítik. Az öv pénzei tűzaranyozott ezüstből készültek viaszvesztéses technikával, a hengerek cizellált díszítésűek.

A boldvai (Borsod-Abaúj-Zemplén megye) református templom kriptájából kiemelt leánykaruha a vállfűzős ruhák korai típusa: derékvonala egyenes, eleje kivágása négyszögletes, szoknyája tölcsér alakúan bővül. A kriptában fennmaradtak az öltözék kiegészítő darabjai is, így a selyemből készült vendéghajfonat, a bogláros párta, a korábbi és egykorú pénzekkel díszített öv, az ingváll, a kötény és a fátyol töredékei. Ezek alapján jól rekonstruálható a kor jellegzetes magyar női viselete. A kriptában fennmaradtak az öltözék kiegészítő darabjai is, így a selyemből készült vendéghajfonat, a bogláros párta, a korábbi és egykorú pénzekkel díszített öv, az ingváll, a kötény és a fátyol töredékei. Ezek alapján jól rekonstruálható a század utolsó negyedének jellegzetes magyar viselete. A ruha egykori viselője egy 14-16 éves fiatal lány volt, akit szép régi magyar szokás szerint virágágyba helyeztek a föld mélyére.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Művészet és Mesterség. CD-ROM. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1999. - textil 13.
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 426.
  • Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI-XVII. században. I. (Reprint). Helikon Kiadó, Budapest, 1986. - 109., 146., 161. kép
  • László Emőke: Netzarbeiten aus dem 16-18. Jahrhundert in Ungarn. Ars Decorativa, 8. (1984). 1984. - 88. (Nr. 10.)
  • László Emőke: Recehímzések. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1982. - Nr. 1.
  • Nagy Katalin: Die Tracht eines vornehmen ungarischen Mädchens aus dem 16. Jh. Restaurierung und Rekonstruktion des Boldvaer Fundes. Ars Decorativa, 7. (1982). 1982. - 29-81.
  • Historic Hungarian Costume From Budapest. Whitworth Art Gallery (Manchester), Manchester, 1979. - Nr. 1A