Talpas csésze

Ötvösgyűjtemény

Leltári szám: E 65.2
Alkotó:
Miseroni, Ottavio (1567 - 1624)
Készítés ideje:
17. SZÁZAD ELEJE
Készítés helye: Prága
Anyag: arany; füstkvarc
Technika: faragott díszítés; vésett díszítés; zománcozott
Méretek:
magasság: 9,2 cm
hosszúság: 8,2 cm
szélesség: 9,4 cm

Az itt bemutatott féldrágakő csészéhez hasonló darabot Európa számos más gyűjteményében is láthatunk. Ezeknek az azonos módon megmunkált és díszített tárgyaknak az alkotójaként szinte minden esetben az 1567 és 1624 között élt Ottavio Miseronit, illetve műhelyének tagjait nevezik meg a műfaj tudós szakértői. A bécsi Kunsthistorisches Museumban látható hasonló, füstkvarcból készült, díszesen faragott darabról korabeli források tudósítanak: II. Ferdinánd kincstárnoka, Nikolaus Kurland feljegyzése szerint az "ivóedény, cseh topázból" egyike azoknak a műtárgyaknak, amelyek 1624-ben – Miseroni mester halálának évében – kerültek a császári gyűjteménybe.

Meggyőző kutatások bizonyítják, hogy Ottavio Miseroni munkásságának utolsó éveiben már csak edénytesteket készített, s a precízen megfaragott csészék utóbb kaptak foglalatot. Így történt ez a fent említett bécsi tálka esetében is, amely II. Rudolf prágai udvarából került Bécsbe, ahol egy már meglévő talphoz – amely szintén a Miseroni-műhely alkotása – utólagosan rögzítették. Ez mondható arról a talpas csészéről is, amelyet Ottavio Miseroninak tulajdonítanak, és ugyancsak a bécsi Kunsthistorisches Museumban őriznek (ld. itt). Elképzelhető tehát, hogy az itt bemutatott darab is egy késői Miseroni alkotás, amelyhez utóbb szerelték hozzá a talpat.

Irodalom

  • Szerk.: Szilágyi András: Műtárgyak a fraknói Esterházy-kincstárból az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2014. - Nr. V.4. (Csóka Veronika)
  • Szerk.: Szilágyi András: Esterházy-kincsek. Öt évszázad műalkotásai a hercegi gyűjteményből. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 115. (Csóka Veronika)
  • Szilágyi András: Az Esterházy-kincstár. Helikon Kiadó, Budapest, 1994. - p. 44.
  • Szerk.: Galavics Géza: A fraknói Esterházy-kincstár a történeti források tükrében. Magyarországi reneszánsz és barokk. Művészettörténeti tanulmányok. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1975. - 52. kép (Héjjné Détári Angéla)