Leltári szám: 5322
Készítés ideje:
17. SZÁZAD ELEJE
Készítés helye: Itália
Anyag: bársony; diófa
Technika: faragott; kárpitozott
Méretek:
magasság: 115 cm
szélesség: 57 cm

A szék akantuszlevelekkel és hullámléccel ékesített hasábos lábait faragott díszítésű hevederek kapcsolják össze. Az elülső és hátulsó hevederen középütt egy-egy mascaron (groteszk maszk-dísz) kapott helyet, leveles indák közé komponálva, míg az oldalsó hevedereket kagylómotívumok és rozetták díszítik. A támla felnyúló szárain legfelül szárnyas angyalfejek díszelegnek. Az ülőlap és a támla bársony kárpitjának mustráját elszórt apró virágokkal övezett stilizált olaszkorsó motívum alkotja.

A támlásszék szép példája az itáliai manierizmus bútorművészetének, épp ezért az 1880-as években, a neoreneszánsz térhódításának idején több másolat is készült róla, amint arról egy, az Iparművészeti Múzeumban őrzött replika is tanúskodik.

A szék egykor Lorenz Gedon (1844-1883) müncheni szobrász és műépítész, a neoreneszánsz jeles képviselőjének gyűjteményéhez tartozott. Az Iparművészeti Múzeum a művész hagyatékának müncheni árverésén vásárolta azt meg, néhány további itáliai és dél-német reneszánsz bútorral együtt. Ez alkalomból Trefort Ágoston kultuszminiszter kifejezetten abból célból adott támogatást a múzeumnak, hogy az intézmény a müncheni árverésen "góth- és renaissance stylű nehány mintaszerű eredeti régi bútordarabot" megszerezhessen.

Irodalom

  • Szerk.: Pataki Judit: Az idő sodrában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményeinek története. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 2006. - Nr. 38. (Vadászi Erzsébet)
  • Szerk.: Péter Márta: Reneszánsz és manierizmus. Az európai iparművészet korszakai. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1988. - Nr. 271. (Vadászi Erzsébet)
  • Radisics Jenő: Országos Magyar Iparművészeti Múzeum. Képes kalauz a gyűjteményekben. Iparművészeti Múzeum, Budapest, 1885. - Nr. 8